Kendi balını ve yumurtasını üreten üniversite

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, kentin en bilimsel yumurta ve balını üretiyor.

Fakülte bünyesinde yer alan tavuk kümesi ve arı kovanları, hem bilime hem Uşak halkına hizmet ediyor. Bu amaçla, üniversite bünyesinde bal ve yumurta üretimi yapılıyor.

"CİVCİV ÜRETME ÜNİTEMİZ VAR"

Uşak Üniversitesi'nin her geçen gün yeni bir projeye imza attığını söyleyen Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, "Projelerimizden bir tanesi de tavuklar ve yumurtalar üzerinde gerçekleşen bir proje. Aynı zamanda civciv üretme ünitemizde var. Burada tavuklarımızdan elde ettiğimiz yumurtaları aynı zamanda biz döner sermaye üzerinden değerlendirerek buranın giderlerine de katkı sağlıyoruz. Tabi ki üniversitenin temel amaçlarından bir tanesi iyi, kaliteli insan yetiştirmek, çağı yakalayabilen insan yetiştirmek." dedi.

"BILDIRCIN DA ÜRETECEĞİZ"

Savaş, "Dolayısıyla buradaki tavuklarımız da bize daha fazla yumurta vermek için koşuyorlar. Aynı zamanda bıldırcın üzerine araştırmalarımız da var, şu an bıldırcın yok ama yakın zamanda hem yumurtasını hem bıldırcını üreteceğiz.” diye konuştu.

"YÜZDE YÜZ DOĞAL"

Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde 45 kovan arı bulunduğu bilgisini veren Rektör Savaş,"Ballarımız yüzde yüz doğal baldır. Bu balları biz hem araştırma amaçlı kullanıyoruz ham de döner sermaye aracılığıyla satmak suretiyle burada lazım olan bir takım sarf malzemeleri almış oluyoruz. Tabii sadece bal üretmekle kalmıyoruz, propolis de üretiyoruz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre kanser hastalarına en iyi gelen bir gıdadır." ifadelerini kullandı


15 Şubat 2019